Chrzest

SAKRAMENT CHRZTU W NASZEJ PARAFII

 

English version (click here)

Warunki przyjęcia chrztu św.:

  • Podstawowym warunkiem udzielenia sakramentu chrztu świętego jest nie przyjęcie jeszcze tego sakramentu przez danego człowieka.
  • W przypadku dzieci wymagana jest zgoda rodziców (przynajmniej jednego) i zapewnienie o katolickim wychowaniu dziecka.
  • Jeśli nie ma nadziei na wychowanie dziecka w wierze katolickiej nie odmawia się chrztu, ale należy odłożyć aż do momentu, gdy będą mogły być spełnione warunki stawiane przez Kościół. Jeśli rodzice nie mogą zapewnić katolickiego wychowania dziecka proponuje się zapisanie dziecka do odbycia katechumenatu (czyli specjalnego przygotowania do przyjęcia chrztu św.) w wieku szkolnym.

 

Formalności związane z chrztem św.:

  • Chrzest należy zgłosić w naszym biurze (Parish Office, Rectory) najpóźniej 3 tygodnie przed planowaną uroczystością. Należy przy tym okazać akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego /Birth certificate/, podać dane personalne rodziców chrzestnych (datę ich urodzenia i dokładny adres zamieszkania).
  • Po zgłoszeniu chrztu św. ma miejsce rozmowa z jednym z pracujących w naszej parafii ojców, w celu wyjaśnienia czym jest sakrament chrztu i przygotowania liturgii sakramentu. Z reguły rodzina zostaje poproszona o przygotowanie czytań i modlitw, odmawianych w trakcie chrztu (teksty otrzymamy biurze, bądź zostaną one dostarczone do domu drogą mailową)
  • Przed chrztem rodzice chrzestni (spoza parafii) przynoszą zaświadczenie ze swojej parafii o tym, że mogą być rodzicami chrzestnymi.

 

Przepisy dla osób ubiegających sie o zaświadczenia 

Wszyscy, którzy mają być rodzicami chrzestnymi lub świadkami do bierzmowania obowiązuje Kodeks Prawa Kanonicznego Kościoła Katolickiego i prawa te muszą być przestrzegane:

  • Osoba musi mieć 16 lat lub więcej.
  • Osoba musi być ochrzczona, po I-ej Komunii i Bierzmowaniu.
  • Osoba musi być zapisana do parafii (przychodząc na Mszę Św. nie znaczy, że jest się parafianinem). Każdy, kto skończył 21 lat powinien mieć swoją kartę (wyjątek jeśli osoba ciągle studiuje lub służy w wojsku).

Małżeństwa muszą mieć ślub kościelny. Osoby, które mają tylko ślub cywilny lub drugie małżeństwo bez ślubu kościelnego nie mogą być chrzestnymi lub świadkami do bierzmowania. Rozwiedzona osoba która ponownie nie zawarła malżeństwa może byc świadkiem lub chrzestnym. Czasem niektórzy przynoszą dokument chrztu, I-ej Komuni, lub bierzmowania – to nie są właściwe dokumenty. Osoby z Polski, które tutaj są chwilowo i są zaproszone za chrzestnych lub świadkow do bierzmowania powinny otrzymać takie „zaświadczenie” ze swojej parafii z Polski.

Każda osoba nowo zapisana do parafii, dopiero po trzech miesiącach może otrzymać zaświadczenie, że może być chrzestnym.

 

Przydatne linki

Instrukcja Duszpasterska Episkopatu dotycząca udzielania chrztu dzieciom

Czym jest chrzest święty (pdf)

Sakrament chrztu świętego